Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2013

Γεννημένος να τρέχει

Ο Αλέξανδρος Χωριανόπουλος σε ηλικία 64 ετών κάλυψε τον 31ο Μαραθώνιο Αθήνας σε 4 ώρες, 46 λεπτά και 44 δεύτερα.
 Τα βλέμματα όλων έπεσαν πάνω στον Ανδρέα Δημητράκη όσον αφορά τις Κυκλάδες και τη Νάξο καθώς τερμάτισε στη 3η θέση (και 2ος καλύτερος Έλληνας) του αγώνα των 10 χιλιομέτρων στον 31ο Μαραθώνιο...
 καθότι αθλητής του Πανναξιακού. Αν μη τι άλλο αξιόλογη επίδοση για έναν αθλητή που τρέχει δρόμους ημιαντοχής (800 και 1500 μέτρα). Όμως, ένας άλλος συναθλητής του λίγο μεγαλύτερος απέδειξε με την εμφάνισή του ότι ο χρόνος δεν έχει καμία σημασία αλλά αυτό που μετράει είναι η δύναμη της καρδιάς και η θέληση. Ο λόγος για τον Αλέξανδρο Χωριανόπουλο, τον αειθαλή δρομέα μεγάλων αποστάσεων ο οποίος στα 64 του χρόνια συνεχίζει να «καταβροχθίζει χιλιόμετρα». Και την περασμένη Κυριακή στον 31ο κλασικό μαραθώνιο της Αθήνας έδωσε το παρών για 15η φορά και δεύτερη συνεχόμενη μετά από ένα μικρό διάλειμμα στη συγκεκριμένη απόσταση.  Με το νούμερο 11945 πήρε εκκίνηση μαζί με τους χιλιάδες συναθλητές του (περίπου 31.000 πήραν μέρος στους αγώνες) και τερμάτισε σε 4 ώρες, 46 λεπτά και 44 δεύτερα. Ποια ήταν η θέση που κατέλαβε; Η 94η για την ηλικία από 60 έως 64 ετών. Όχι κι άσχημα εάν σκεφτεί κανείς ότι βρίσκεται στην τελευταία χρόνια της συγκεκριμένης κατηγορίας, κάτι που σημαίνει ότι έχει να ανταγωνιστεί πολύ μικρότερους σε ηλικία αθλητές…
Το πρώτο μισό της κούρσας το κάλυψε σε 2 ώρες, 21 λεπτά και 47 δεύτερα (κάτι περισσότερο από τον νικητή της κούρσας, τον Κενυάτη Yego Hillary Kipkogei με 2 ώρες 13 λεπτά και 59 δεύτερα) ενώ το δεύτερο σε κάτι περισσότερο (2 ώρες, 24 λεπτά και 56 δεύτερα) κι αυτό γιατί έπεσε σημαντικά ο χρόνος ταχύτητάς του. Ενώ ξεκίνησε με ταχύτητα 10 χιλιομέτρων ανά ώρα, στο δεύτερο μέρος έπεσε περίπου στα 8 ½ και τελικά κάλυψε τη διαδρομή με μέση ωριαία ταχύτητα στα 9, 21 χιλιόμετρα/ώρα. Σημασία για τον Αλέξανδρο δεν έχει η κατάταξη αλλά η διαδρομή και όπως φάνηκε τα πήγε μία χαρά…