Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2013

Πανναξιακός ΑΟΝ - Ήττα από Παναθηναϊκό και το βλέμμα στα Βριλήσσια

Ο Πανναξιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα για την τρέχουσα περίοδο (3-2 εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό) και αντιμετωπίζει το Σάββατο (18:30) την πρωτοπόρο ομάδα των Βριλησσίων της Χατζηνικολάου – Τι δήλωσαν οι δύο προπονητές
 Και οι δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία ήθελαν τον αγώνα. Όμως, όπως αποδείχτηκε τον κέρδισε η ομάδα που όχι μόνο τον ήθελε περισσότερο αλλά γνώριζε και τον τρόπο για να φτάσει στη πηγή και να πιει νερό. Ο λόγος για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο κατάμεστο γήπεδο της Νάξου...
 πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και πανηγύρισε το πρώτο ..δίποντο της χρονιάς. «Ήταν ένα ματς θρίλερ… Εκεί που θέλαμε να κάνουμε την ανατροπή στο β’ σετ δεν τα καταφέραμε, ωστόσο ήρθε η νίκη και αυτό που κρατάμε από το συγκεκριμένο ματς είναι η αγωνιστικότητα της ομάδας, αφού τα κορίτσια αρχίζουν να καταλαβαίνουν που παίζουν και τι στόχους έχει η ομάδα για φέτος. Το ματς κρίθηκε στην τακτική, αντέξαμε στην πίεση της Νάξου που είχε πολύ δύσκολο σερβίς και πήραμε μια νίκη που μας επαναφέρει στους στόχους μας» δήλωσε ο Γιώργος Ρούσης που η αλήθεια είναι ότι ουκ ολίγες φορές βρέθηκε με σφιγμένες τις γροθιές για να πανηγυρίζει πόντους της ομάδας του. Η ένταση στα πρόσωπα των αθλητριών του Παναθηναϊκού ήταν μεγάλη κι αυτό έκανε τον κ. Ρούση να δηλώσει «έχουμε μάθει να παίζουμε με την πλάτη στο τοίχο. Όχι δεν φοβήθηκα ότι θα χάναμε το παιχνίδι όταν βρεθήκαμε στο 1 – 2. Αυτή η ομάδα παίζει καλά μόνο όταν νιώθει την πίεση».

Διαχείριση
Από την άλλη πλευρά ο Πανναξιακός καλείται να διαχειριστεί την πρώτη ήττα αλλά και το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι που είναι το Σάββατο στα Βριλήσσια. Εκεί όπου τον υποδέχεται η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος έχοντας ως αρχηγό την Μαρία Χατζηνικολάου, την περσινή αρχηγό του Πανναξιακού. Παιχνίδι που δεν είναι και το πλέον εύκολο καθώς οι πρωτοπόρες του Ρουμελιώτη έχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις (Χαντάβα, Οικονομίδου) και κυρίως μία σούπερ πασσαδόρο (Γκλιγκόροβιτς) η οποία είναι σε θέση να κάνει τη διαφορά «Είμαι στεναχωρημένος γιατί παίξαμε καλά σε γενικές γραμμές, αλλά χάσαμε 21 σέρβις που είναι αδικαιολόγητο. Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, σε ένα κατάμεστο γήπεδο κι αυτό νομίζω ότι κόστισε στην ομάδα μου αφού δεν είμαστε έμπειροι και υπήρξε αρκετή πίεση. Συνεχίζουμε όμως με το κεφάλι ψηλά» τόνισε ο Ζόραν Κόβαζιτς που περίμενε χθες να δει την πορεία των Τσέσλαρ και Κακουράτου, οι οποίες είχαν ενοχλήσεις και έκαναν αποθεραπεία ώστε να είναι έτοιμες για τον Σαββατιάτικο αγώνα. Σίγουρα πάντως τα Βριλήσσια δεν είναι εύκολος αντίπαλος αλλά είναι μία καλή ευκαιρία για την ομάδα της Νάξου να μετρήσεις τις δυνατότητες της…

Βασιλαντωνάκη
Τι έγινε στον αγώνα; Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο καθώς μετά το 2-0 του Πανναξιακού πήρε το προβάδισμα τριών πόντων (5-8, 9-12, 12-16, 15-18) το οποίο κράτησε έως το τέλος καθώς σε κανένα σημείο η ομάδα του Κόβαζιτς δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις ειδικά με τις Ράντοβιτς – Καρπουζά εκτός ..αγώνα. Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός επέβαλε το ρυθμό του, πίεσε από το σερβίς και με το καλημέρα πήρε διαφορά ασφαλείας (8-4, 10-5, 12-7 και 15-7) αλλά οι «πράσινες» με την είσοδο της Τσίμα και την Βασιλαντωνάκη από το σερβίς μπόρεσαν όχι μόνο να μαζέψουν τη διαφορά (17-13) αλλά με τρεις σερί πόντους της Τσίμα να ισοφαρίσουν (19-19 και 21-21 λίγο αργότερα) όμως ένα σερί 4-0 από τον Πανναξιακό με τις Ράντοβιτς – Λαγουδάκη και το παιχνίδι στα ίσα.

Εμμανουηλίδου
Στο τρίτο σετ, ο Πανναξιακό και πάλι μετά το αρχικό ξάφνιασμα (3-3 και 6-6 με πέντε χαμένα σερβίς) παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6) και στη συνέχεια το αυξάνει (18-13) για να μειώσει προσωρινά (18-16) ο Πανναθηναϊκός πάντα με την Βασιλαντωνάκη ως αιχμή του δόρατος. Όμως, το εντυπωσιακό σερί της Εμμανουηλίδου ήταν αυτό που έκανε το 23-19 και το 25-19 δίνοντας το 2ο σετ στην ομάδα της Νάξου που εξασφάλισε τον ένα βαθμό. Στο 4ο σετ, ο Πανναξιακός έμοιαζε να έχει αδειάσει από ενέργεια και καθαρό μυαλό. Μάχη έως τα μισά του δρόμου (11-10 και 15-13 για τον Παναθηναϊκό που με την Τσίμα να έχει τέλεια υποδοχή μπορούσε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να περάσει στην επίθεση φτάνοντας εν τέλει στην ισοφάριση (25-21).

Τσίμα
Και πάμε στο τάι μπρέικ. Ο Πανναξιακός ξεφεύγει δύο φορές: μία 6-4 με την Καρπουζά και Λαγουδάκη και μία δεύτερη 8-6 με την Ράντοβιτς να έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Όμως ένα σερί 4-0 για τον Παναθηναϊκό γυρίζει την εικόνα του αγώνα και μάλιστα ο 12ο πόντους για τον Παναθηνακό προήλθε από την καλύτερη φάση του παιχνιδιού με εξαιρετικές άμυνες αλλά με την Βασιλαντωνάκη να είναι η μεγάλη νικήτρια. Με το 12-9 να έχει προβάδισμα ο Παναθηναϊκός δύσκολα θα μπορούσε να χάσει. Ο Πανναξιακός μείωσε μεν στο 13-11 αλλά δύο κόντρα επιθέσεις και το ματς μπολ από τα χέρια της Τσίμα και οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού στους επτά ουρανούς για την πρώτη φετινή τους νίκη. Πρέπει να σημειώσουμε ότι με τη λήξη του αγώνα υπήρχε ένα μίνι επεισόδιο ανάμεσα στους φιλάθλους των δύο ομάδων αλλά η άμεση αντίδραση όχι μόνο της αστυνομίας αλλά και των ίδιων των φιλάθλων ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την αποστολή του Παναθηναϊκού έφερε την ηρεμία στο ΔΑΚ και όλα τελείωσαν εν τη γενέσει τους.

Στατιστικά
Τι έδειξε η στατιστική εικόνα; Ο Πανναξιακός είχε 21 χαμένα σερβίς (!!!) Ούτε πέντε, ούτε δέκα, αλλά 21 και τα περισσότερα εξ αυτών ήταν εύκολα. Εμμανουηλίδου (8) και Ράντοβιτς (4) οι αθλήτριες του Πανναξιακού που είχαν τα περισσότερα χαμένα σερβίς. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 6. Μάλιστα, η Βασιλαντωνάκη που έχασε 2 εκτέλεσε 24 σερβίς, τα περισσότερα από κάθε άλλη αθλήτρια. Στην υποδοχή ο Πανναξιακός ήταν καλύτερος καθώς είχε ποσοστό 52% (1 λάθος) έναντι 42% (5 λάθη) του Παναθηναϊκού και στην επίθεση είχαν από 43% με τον Παναθηναϊκό να έχει κερδίσει οκτώ περισσότερους πόντους (57 έναντι 49). Η δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά ήταν στα μπλοκ όπου ο Παναθηναϊκός είχε 15 (οκτώ η Καββαδία) ενώ ο Πανναξιακός μόλις τέσσερα, τα τρία η Κωνσταντινίδου.

Τα σετ: 19 – 25 (26’), 25 – 21 (27’), 25 – 19 (27’), 20 – 25 (27’), 11 – 15 (17’)
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 12 (8/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσέσλαρ 2, Ράντοβιτς 22 (20/46 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες), Καρπουζά 12 (9/17 επ., 3 άσοι), Λαγουδάκη 10 (10/30 επ., 42% υπ. – 26% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (6/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (51% υπ. - 37% άριστες) / Τρίβουνιτς 5 (3/8 επ., 2 άσοι), Φάρκωνα. Στον πάγκο ήταν και οι Γκολφινοπούλου, Βασιλάκη, Μαυρομμάτη
Παναθηναϊκός (Ρoύσης): Γκούζου 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (15/39 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 16 (7/11 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Μερτέκη 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Νούσια 8 (8/21 επ., 148% υπ. – 13% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 5 (3/4 επ. 1 άσο, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (31% υπ. – 15% άριστες) /Μπίσκου, Τσίμα 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες) στο πάγκο ήταν και οι: Αποστολάκη, Τσατουρή, Αντουβά.

Βαθμός
Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής; Η ΑΕΚ κέρδισε μεν τους Μακεδόνες αλλά έχασε βαθμό καθώς παραχώρησε δύο σετ στις φιλοξενούμενες, Βριλήσσια και Ολυμπιακός συνεχίζουν χωρίς απώλειες και ο Ηρακλής Κηφισιάς πήρε το πρώτο ..τρίποντο για τη νέα χρονιάς.